Witamy w Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej

Aktualno軼i
Mistrzowski sezon rakietowy Krzywi雟kiego

W dniach 12-14 czerwca 2015 na lotnisku sportowym Aeroklubu Nadwi郵a雟kiego w Lisich K徠ach odby造 si Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych dla Junior闚 i Senior闚. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej tym razem reprezentowa tylko senior Wojciech Krzywi雟ki startuj帷 w obu konkurencjach makietowych.

W klasie makiet S7 p這cka Ariane 3 pokona豉 Saturna IB z Ko這brzegu i Mielca, krakowskiego Saturna V i debiutuj帷ego Wostoka 1 z Aeroklubu Pozna雟kiego zdobywaj帷 z這ty medal Mistrzostw Polski.

Rozgrywana wed逝g nowych przepis闚 FAI konkurencja makiet wysoko軼iowych klasy S5C przynios豉 r闚nie korzystne rozstrzygni璚ia. Krzywi雟ki startuj帷 modelem radzieckiej rakiety meteorologicznej MMR-06M uzyska rewelacyjny pu豉p 428 m. pokonuj帷 kolejnych zawodnik闚 o blisko 100m. Jest to najlepszy wynik krajowy i nowy rekord Polski w tej klasie oraz kolejny z這ty medal Mistrzostw Polski.

R闚nie pomy郵nie Wojciech Krzywi雟ki startuje w Pucharze Polski Modeli Kosmicznych klasy S7. Po wygranych zawodach w Lisich K徠ach / 26.04/ oraz w Krakowie /1.06/ zdoby 218 pkt i jest liderem stawki krajowej. Uzyskana przewaga pozwala prognozowa zdobycie dla P這cka Pucharu Polski – po ostatnich zawodach wrze郾iowych w Nowym Targu.

Warto r闚nie wspomnie o ustanowionych na tegorocznym zgrupowaniu kadry narodowej i Mistrzostwach Polski nowych rekordach Polski makiet wysoko軼iowych w pi璚iu klasach.

Kolejny Pilatus PC12 na naszym lotnisku
Po przylocie w pi徠kowe popo逝dnie 17 kwietnia samolotu Pilatus PC12 wzros這 zainteresowanie p這ckim lotniskiem. Do aeroklubu zg這si si drugi operator z ch璚i korzystania z lotniska, a w poniedzia貫k 27 kwietnia przylecia bli幡iaczy samolot Pilatus PC12 w bardzo pi瘯nym malowaniu.
Niestety pe軟e korzystanie z nawierzchni trawiastej uzale積ione jest jednak od aury. Intensywne opady deszczu mog wykluczy u篡cie tego rodzaju pas startowy. Dobrze, 瞠 sprzyja nam szcz窷cie i ostatnie burze z ulewnymi deszczami omin窸y rejon P這cka. Niestety przy dzisiejszych anomaliach pogodowych do tego rodzaju komunikacji niezb璠ny jest utwardzony pas startowy z dobrze funkcjonuj帷ym odprowadzeniem w鏚 opadowych.
I bitwa ACES
W sobot 25 kwietnia 2015r na lotnisku rozegrane zosta造 zawody modelarskie " I Bitwa ACES".

Pogoda tego dnia by豉 wymarzona, a warkot silnik闚 spalinowych modeli samolot闚 z I i II wojny 鈍iatowej rozbrzmiewa przez ca造 dzie podczas wykonywanych walkach powietrznych w pi璚iu osobowych sk豉dach. Walki by造 zaci皻e, dochodzi這 do wielu kraks.

W zawodach uczestniczy這 23 zawodnik闚 w klasie WWII i 7 zawodnik闚 w klasie WWI. Nasi klubowi koledzy zaznaczyli sw鎩 kunszt walki powietrznej zajmuj帷 II miejsce – Piotr Kubisa i III miejsce Marcin Lipi雟ki

Wi璚ej informacji na stonie RC P這ck

Pilatus PC12 na p這ckim lotnisku
Pragn aby ten widok pobudzi zmys造 wyobra幡i wielu ludzi kt鏎ym le篡 na sercu dobro p這ckiego lotniska.

Pilatus PC12 to dwunasto osobowy, jednosilnikowy, lekki samolot pasa瞠rski i transportowy produkowany przez szwajcarskie przedsi瑿iorstwo Pilatus Aircraft. 15 lipca 2010 dostarczono tysi璚zny egzemplarz.
Zasi璕: 2 804 km
Pr璠ko嗆 przelotowa: 500 km/h
Ci篹ar: 2 761 kg
Rozpi皻o嗆 skrzyde: 16 m
D逝go嗆: 14 m
Typ silnika: Silnik turbo鄉ig這wy
Producent: Pilatus Aircraft

W pi徠kowe popo逝dnie p這ckie lotnisko przyj窸o jednosilnikowy lekki samolot pasa瞠rsko transportowy Pilatus PC12.

Decyzja o wyra瞠niu zgody na l康owanie podyktowana by豉 mo磧iwo軼i skorzystania z ca貫j d逝go軼i trawiastego pasa startowego. To dzi瘯i wykonanej na wiosn zesz貫go roku melioracji cz窷ci wschodniej pasa i rekultywacji z obsianiem traw jesieni 2014 roku mo積a by這 by pewnym bezpiecznego l康owania i startu tak du瞠j maszyny.

W minionych latach tej wielko軼i samoloty ju l康owa造 na naszym lotnisku, lecz zale積e to by這 od twardo軼i nawierzchni pasa. L康owania takie wykonywane by造 przy sprzyjaj帷ych warunkach i z regu造 w okresach letnich kiedy to lotnisko by這 mocno przesuszone. Dzisiaj dzi瘯i poprawnie dzia豉j帷ej melioracji wschodniej cz窷ci lotniska zrealizowanej przez Miasto P這ck oraz przeprowadzonej przez aeroklub na przestrzeni ostatnich lat rekultywacji ca貫go pasa startowego operacja taka mog豉 odby si o tak wczesnej porze roku z pe軟ym bezpiecze雟twem. Oby wi璚ej takich samolot闚 mog這 do nas przylatywa.

Za這ga zapowiedzia豉, 瞠 to nie by incydentalny przylot i b璠 nas cz窷ciej odwiedza. Dobra funkcjonalno嗆 lotniska otwiera okno na Europ, a 800 m utwardzonej drogi startowej stworzy這 by komfort bezpiecze雟twa dla przylatuj帷ych za堯g ca造m rokiem bez wzgl璠u na stan opad闚 deszczu, tym bardziej, 瞠 pomimo dba這軼i o nawierzchni trawiastego pasa startowego jego stan poprzez oddzia造wania mrozu i wody ulega ci庵貫j degradacji.
Sezon szybowcowy 2015 rozpocz皻y

W sobot 11.04.2015 roku w gronie zdeterminowanych szybownik闚 wykonali鄉y monta pierwszych szybowc闚 po wykonanych przed sezonem 2015 zimowych przegl康ach. W niedziel przy widocznej na zdj璚iu pogodzie wykonali鄉y pierwsze loty sprawdzaj帷e naszych pilot闚. Rado軼i by這 co niemiara, cho wiatr by do嗆 silny i trudno by這 utrzyma si na termice podstawa chmur zosta豉 zmierzona (1600 m). Teraz nale篡 ju wypatrywa dobrych termicznych pog鏚.
Pierwszych pi耩 szybowc闚 jest przygotowanych do tegorocznej eksploatacji. W miar usprawniania si pilot闚 do latania ( egzaminy KWT i KTP ) zwi瘯szymy liczb szybowc闚 do 11 szt. W tym sezonie przyb璠zie do latania jeszcze jeden szybowiec Puchatek. Pos逝篡 on do pierwszych lot闚 wykonywanych przy startach za pomoc wyci庵arki.
M闚i帷 瘸rtobliwie "pierwsze koty za p這ty" zapraszam wszystkich szybownik闚 do tegorocznej dzia豉lno軼i sportowo-szybowcowej, a wszystkich sympatyk闚 tej dyscypliny sportu do odwiedzania naszego lotniska i podgl康ania wykonywanych lot闚.