Szkolenia Lotnicze 2015
Informujemy, że właśnie rozpoczęliśmy nabór kandydatów na szkolenie szybowcowe i samolotowe w sezonie 2015. Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się ze szczegółami w zakładce Szkolenia.
Dziś (21 października 2014 roku) Aeroklub Ziemi Mazowieckiej w Płocku obchodzi jubileusz 57 lat swojego powstania.
Ten miniony czas był okresem bardzo bogatej działalności aeroklubu. Rozwijała się infrastruktura lotniska, powstawały hangary i zabudowa techniczno-biurowa. Odbyła się wymiana sprzętu z wyeksploatowanych szybowców "ABC", "Czapla", samolotów "PO-2" i "Junak" na sprzęt nowszej generacji.
Aeroklub prowadził i prowadzi intensywne szkolenia szybowcowe, samolotowe i modelarskie. Można powiedzieć, że nastąpiła trzecia wymiana pokoleniowa. Opuścili nasze szeregi wybitni i zasłużeni dla polskiego lotnictwa piloci (Wacław Stański, Wiesław Cygański, Krzysztof Machnacki, Andrzej Wesołowski), ale w to miejsce weszli następcy godnie reprezentując ich w lotnictwie sportowym oraz komunikacyjnym. A dziś szkolą się ich następcy.
Aeroklub posiada duże zaplecze sprzętowe:
- 12 szybowców w tym 4 dwustery,
oraz samoloty:
- 2 do szkolenia podstawowego,
- 1 akrobacyjny,
- 2 wielozadaniowe.
Jest posiadaczem certyfikatów; FTO, AWC, CAMO, AMO.
Planujemy powrót po wielu latach przerwy do szkoleń za wyciągarką, której jesteśmy posiadaczami od jesieni tego roku.
Aeroklub Ziemi Mazowieckiej wraz z miastem pracuje nad rozwojem płockiego lotniska, wykonana została melioracja wschodniej części pola wzlotów. Obecnie są przygotowywane materiały do opracowania koncepcji przebudowy lotniska i budowy utwardzonego pasa startowego wraz z jego infrastrukturą. Powstanie wielosezonowego pasa startowego przybliży w przyszłości Europę i umożliwi komunikację dla biznesu.
Stan posiadania, stabilność i pozycja wizerunkowa jest zasługą nieustannie działających na rzecz aeroklubu członków i wielu jego sympatyków.

Z pozdrowieniem lotniczym,
Prezes AZM Płock
Jan Chrobociński

Zawody na celność lądowania
W dniu 04.10.2014r. odbyły się zawody na celność lądowania w kategorii: szybowce, samoloty, motolotnie i paralotnie. W zawodach uczestniczyło 36 zawodników. Rywalizacja  była duża, o zwycięstwie decydowały centymetry. Warto podkreślić, że czołowe pozycje medalowe zajęły osoby wlatane w tegorocznym sezonie i do tego najmłodsi członkowie aeroklubu.
Poniżej relacja filmowa Wojtka Stasiaka:

Święto latawca
W dniu 28.09.2014r. rozegrano jak co roku zawody latawcowe.
Impreza była udana, pogoda dopisała, a liczne rzesze mieszkańców Płocka i okolic przybyły na nasze lotnisko.
Wśród czterech grup wiekowych i w dwóch kategoriach (latawce płaskie i skrzynkowe) wyłoniono zwycięzców. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a osoby które uplasowały się na podium, medale i nagrody rzeczowe. Były również atrakcje: skoki spadochronowe, pokaz modeli zdalnie sterowanych.
Zapraszamy do obejrzenia galeria zdjęć autorstwa Wojtka Stasiaka.

Wyciągarka
Po prawie 30 letniej przerwie na płockim lotnisku wznowiono starty szybowcowe za wyciągarką. W ubiegłą sobotę (13-09-2014) odbyły się loty testowe na szybowcu SZD-50 Puchacz. Poniżej film z tego dnia: